Chtěli byste odcestovat na praxi do zahraničí, ale nabídky, které se objevují na DS Vás neoslovily? Máte chuť zažít trochu něco jiného, poznat nové lidi a získat nové zkušenosti? Pokud jste alespoň trochu šikovní, ambiciózní, a ovládáte nějaký ten cizí jazyk, pak je pro Vás praxe v zahraničí tou nejlepší volbou.

Určitě jsme všichni někdy slyšeli známé klišé „Zahraniční pobyt mi dal strašně moc do života!“. Toto tvrzení je narozdíl od věty „Jdu na jedno“ opravdu pravdivé.

Co pro to mám ale udělat?

1. Vyplňte přihlášku pro pracovní stáže programu Erasmus ZDE.

V přihlášce máte možnost vyplnit až 3 varianty. Pokud zatím vůbec nemáte představu kam vycestovat, není to takový problém. Nicméně je vždy dobré mít už přichystané nějaké varianty. Příspěvky programu ERASMUS se mohou v jednotlivých státech lišit (více zde). Uzávěrka přihlášek je vždy během ledna a února (datum naleznete na stránkách školy, či na prezentaci programu Erasmus, pořádané každoročně zahraničním oddělením) a je NUTNÁ z důvodu předběžné rezervace grantu. K přihlášce se přikládá i životopis a motivační dopis.

2. Začněte hledat!

Kde? Nejlépe na oficiálních stránkách společností u kterých máte zájem praxi vykonávat. Například zde:

Volkswagen AG, Německo

AUDI, Německo

Porsche, worldwide

Bentley, worldwide

Daimler, worldwide

Osobní tip: pokud hledáte praxi například ve VW v Německu, pak do vyhledávače zadejte „Volkswagen Praktikum“, ulehčí Vám to spoustu práce.

3. Jak správně zažádat?

Každá společnost přesně popisuje, jaké dokumenty při ucházení se o praxi požaduje. Vždy musíte mít připravený životopis a motivační dopis. Oba dva dokumenty pak modifikujte s ohledem na Vámi vybranou pozici. europass-logo-300x83Životopis je nejlepší vyplnit na stránkách Europass, kde následně můžete Vámi vytvořený životopis upravovat. Svůj motivační dopis také upravte vždy s ohledem na danou pozici, a pamatujte na to, že by neměl přesáhnout jednu stránku – „méně je někdy více“.

4. Kdy mohu očekávat odpověď?Unbenannt

Toto je asi nejsložitější otázka. Zpravidla, u větších společností, dostanete odpověď s větším časovým odstupem (pokud se tedy nejedná o nabídky typu „ab sofort“). Co tedy s tím? Obrnit se pevnými nervy a nespoléhat se jen na jedno místo. Vždy je lepší mít něco v záloze.

5. Jak je to s ubytováním?

kolejNěkteré firmy zajišťují svým uchazečům i ubytování. Ve většině případů si jej však musíte sehnat „na vlastní pěst“. Pokud praxi budete vykonávat ve městě, kde se nachází nějaká univerzita, doporučuji nejprve zažádat tam, než začnete shánět cokoliv jiného. V Německu pak doporučuji hledat inzeráty přes tyto stránky, kde naleznete nabídky tzv. „Wohngemeinschaft“ pokojů. Co to je? Větší počet studentů, kteří mají vlastní pokoj (někdy i vlastní koupelnu a wc) se sdílenou kuchyní. Od ČR na západ se jen tak nesetkáte s tím, že byste pokoj sdíleli ještě s někým jiným, od toho se také odvíjí ceny. V některých městech je nabídka ubytování velice nedostačující, proto doporučuji obrnit se pevnými nervy.

 

Terezka Procházková

Terezka Procházková

Jsem hyperaktivní človíček, posedlá cizími jazyky a sportem. Nebráním se žádné nové výzvě. Ráda cestuji po světě a daří se mi to zatím celkem často. S tím je spojeno i poznávání cizokrajných pokrmů. Zajímá mne problematika multikulturního světa a společnosti. Mám ráda auta, a to stará i nová. Mým mottem je: "Risk je zisk." Jednoduše mi stojí za to riskovat a mít nové a nové zážitky.

terezaproch@gmail.com