Hraj golf, změň život

Určitě jste již slyšeli o golfu, myslíte si, že to je nudný sport určený jen pro zbohatlé obloustlé staříky?

Dnes Vám přiblížím, že tomu vlastně tak vůbec není.

Golf je venkovní sport, který má své kořeny několik století zpět a v poslední době se stává přístupný i pro širokou veřejnost a stal se velice oblíbeným, podle některých zdrojů ho hraje 60 milionů lidí po celém světě, což golf řadí na druhé místo za volejbal.

V současné době je golf brán jako místo, kde se dělá business (podobnou roli měl zhruba před 15 lety tenis), nicméně golf je k tomuto účelu vhodnější. Tempo hry není tak vysoké jako u tenisu a hráči spolu stráví na hřišti několik hodin (obejít 18ti jamkové hřiště trvá zhruba 4-5 hodin). Pokud si hráči herně sednou, hned je zde příležitost pro nějakou spolupráci a minimálně jednu zálibu mají oba shodnou (což znamená minimálně jedno téma ke konverzaci pro smart talks). Při jednání se probere nedávno proběhlý turnaj, hřiště, prostě cokoliv ze světa golfu, tím se splní ta ,,povinná“ část úvodní konverzace a pak se již může přejít na jednání.

Pryč už jsou doby, kdy byl golf výsadou jen těch nejbohatších a znamenal jisté postavení ve společnosti. Ano jsou třeba i u nás golfové kluby, kde mít členství znamená patřit ke smetánce, a platí se milionové částky, na druhou stranu je i hodně hřišť, která dovolují hru i těm, co nemají bankovní konto ve Švýcarsku. Golfové vybavení se dnes také nechá koupit celkem levně a cenově vybavení zapadá do stejných vrstev jako vybavení na jiné sporty nebo koníčky. Určitě jsou golfové začátky levnější než třeba hokejové.

Golf je většinou brán jako samotný pojem pro hru, ale vzhledem k tomu, že v celé hře se klade důraz na fair play a dodržování etiky, naučí vás to také jisté vlastnosti, které jsou potřeba v normálním životě. Golf je hlavně o psychice. Ta je důležitá v každém sportu, ale v golfu přece jen o trochu víc. V této hře se klade důraz na přesnost, je potřeba se trefit na stovky metrů do jamky s průměrem necelých 11 cm. Zvládnout psychiku v golfu, kde sebemenší zaváhání může způsobit odchylku od očekávané trajektorie na desítky metrů (vlastní zkušenost) a většinou to znamená trestné rány navíc je velice důležité. Na amatérské úrovni to znamená ,,jen“ zhoršené skóre, ale na profi úrovni se již hraje o miliony dolarů. Pro občasnou hru golfu není potřeba nějaká velká fyzická zdatnost, golf může hrát téměř opravdu každý. Ale rozhodně golf není o síle, golf je o švihu.

Pro mě osobně golf znamená odpočinek, vypadnutí z městské šedi a příjemně strávený čas v zajímavé přírodě se zajímavými lidmi.  Golf mi přináší výzvy (utopím míček, neutopím míček), přináší mi schopnosti asertivity (zahodím hole, nezahodím hole) a učí mě trpělivosti (najdu míček, nenajdu míček). Snažím se zlepšit svoji hru tak, abych se nebál použít golf i k tomu byznysu.

A ten pocit, když trefíte míček přesně, nic vás z toho nebolí a on letí rovně a daleko, je k nezaplacení.

Pokud máte zájem vyzkoušet si golf, nebo zlepšit svoji hru, za zvýhodněných podmínek, dejte mi vědět na xdvorak3@is.savs.cz povedlo se mi domluvit spolupráci s Golf Clubem Michalovice. Domluvíme si termín s trenérem a můžeme společně udělat něco pro naši kariéru.

green jamky č.17 na turnaji The Players

turnaj The Players

Golf-course-pic

jedna z golfových scenérií

1-funny-golf-signs-it-takes-a-lot-of-balls-to-golf-like-I-do

Jan Dvořák

Jan Dvořák

Mladý, perspektivní, sportovně talentovaný co nezkazí žádnou srandu. Motto: Be OBELIX!

xdvorak3@is.savs.cz