Už jste slyšeli o programu work and travel? Zajímá vás možnost pracovat v zahraničí, vydělat si nějaké peníze a procestovat si země jako USA, Kanada a Nový Zéland? Níže vám přinášíme článek našeho studenta Tomáše Hrnčíře, který toto již absolvoval a rád by se s vámi podělil o své zkušenosti.

Toto léto jsem se rozhodl využít svých studentských výhod, a jelikož miluji cestování a práci v zahraničí už jsem si vyzkoušel, tak jsem se zapojil do programu Work&Travel od společnosti Campleaders, který začíná být v Čechách rok od roku populárnější.

Zažil jsem nejlepší léto svého života a rád bychse všemi, kteří by se do USA chtěli tímto způsobem podívat, sdílel nějaké informace, rady a osobní zkušenosti.

Odlétal jsem poměrně brzy, a to 8. června z Prahy. Měl jsem o trochu kratší čas na zkoušky, ale se správnou motivací se dají všechny zkoušky zvládnout v relativně krátkém čase a nikdo z vyučujících neměl s předtermíny problém. Letěl jsem do Bostonu, odkud jsem jel do resortu Mt. Washington v maličkém státě New Hamsphire. V tomto resortu jsem pracoval jako kuchař. Ze začátku jsem jen vypomáhal, ale po-té co jsem se naučil, jak to v práci funguje, jsem vařil i samostatně, a to je ve 4* restauraci v mezinárodním týmu poměrně cenná zkušenost. Mezi mé spolupracovníky patřili kromě Američanů také lidé z Portorika, Jihoafrické republiky, Číny, Vietnamu, ale i Polska, Maďarska a Slovenska. Většina mých spolupracovníků byla podobného věku, a tak jsem si rychle našel spoustu přátel, se kterými jsem trávil veškerý svůj volný čas.

Mt. Washington resort ležel, jak jsme s oblibou říkali v „middle of nowhere“. Nicméně zaměstnanci s tímto počítali,a tak jsme měli zařízenou dopravu dvakrát týdně do nejbližšího města na nákupy. Náš resort ležel přímo v národním parku, což znamená málo lidí spousta zvířat a čistá krásná příroda. Většinu času jsem se tedy snažil trávit mimo resort, a to hlavně v přírodě, kde jsem potkal několik medvědů a dokonce i losa. Přímo v resortu byla ubytována i většina Američanů, zejména těch mladších. Tak jsme s nimi jezdili na výlety, chodili se koupat, k moři a někteří dokonce i do Kanady nebo New Yorku.

Po 3 měsících práce v resortu mi skončil pracovní úvazek, a tak jsem se rozhodl, že s kamarádkami ze Slovenska, které jsem potkal v resortu, si USA procestujeme, jak to jen půjde. Nejdříve jsme letěli z Bostonu do Fort Lauderdale na Floridě. Zde jsme se ubytovali v hotelu, pronajali auto, které je v USA opravdu levné a začali objevovat nový svět. Podívali jsme se například do NP Everglades poté samozřejmě Miami a nejjižnější bod spojených států a také mé nejoblíbenější místo a to KeyWest. Z Fort Lauderdale tam vede asi 300km dlouhá cesta, která vede přes 42 ostrovů, spojených mosty. Po pěti dnech strávených na Floridě jsme si jeli užít trochu hazardu a vyrazili do Las Vegas. Zde jsme se opět ubytovali a pronajali auto. Hotely ve Vegas jsou neuvěřitelně levné, ten náš vycházel v přepočtu 240,- Kč na noc na osobu. Po několika dnech strávených mezi hotelovým bazénem, casiny a stripem jsme jeli okusit trochu americké přírody. Naše první zastávka byla Zion NP, který není tak známý, ale dle mého názoru lepší než Grand Canyon, protože se zde dá chodit na úžasné túry a je zde krásný výhled. Další zastávky byl již zmíněný Grand Canyon, který si své označení Grand opravdu zaslouží, protože koukat pod sebe v 2500 m.n.ma mít pod sebou 2 kilometry velkou propast je doslova dech beroucí. Z GK jsme jeli přes Joshua NP a Palm Springs do San Diega. San Diego leží přímo na hranicích s Tijuanou, která je velmi střežena ať už betonovou zdí, která odděluje mexické slumy a americkou půdu ale také věčně přítomnými vrtulníky, které nad námi kroužily při koupání na pláži. San Diego je také velice krásně město, kde je podstatně levněji oproti Miami nebo Los Angeles. Rekreování na pláži, v Californii byl jeden z nejlepších zážitků, a to díky obrovským vlnám které si s člověkem doslova pohrávaly a i já jako zkušený plavec jsem byl zachraňován plavčíkem v červených plavkách, Pamela Anderson to bohužel nebyla. Po několika dnech strávených v San Diegu jsme jeli do Los Angeles. LA je obrovské město s mnoha známými památkami ať už nápis Hollywood, který v době naší návštěvy byl samozřejmě v rekonstrukci a tak v noci nesvítil nebo několikakilometrový walk of fame a překrásné pláže Malibu a Santa Monica. Z Los Angeles jsme měli let s přestupem v Texasu a naše poslední zastávka byl New York. Zvolili jsme přílet i ubytování v New Jersey, jelikož s ubytováním na Manhattanu se pod 1000Kč takřka nedostanete. New York byl samozřejmě obrovský a uspěchaný, ale je to zvláštní a specifické místo a hot dog na Time Square nebo výhled z Empire State Building jsou věci, které by si měl vyzkoušet opravdu každý.

Celý můj pobyt v USA trval necelých 13 týdnů. Z toho jsme cestovali 17 dní. Po dobu cestování jsme najezdili 3200km autem v sedmi státech a v letadle strávili cca 18 hodin. Celé cestování i s letenkami mě vyšlo zhruba na 30 000,- Kč i s vnitrostáními lety, což je podle mého názoru za takovéto destinace přijatelná částka.

Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek a už se velice těším na další rok. Pokud by ses o mých zážitcích a o programu Work&Travel chtěl dozvědět více, pořádám jednou měsíčně informační meetingy ve škole :)

Tomáš Hrnčíř

4  2

3 1

Jan Dvořák

Jan Dvořák

Mladý, perspektivní, sportovně talentovaný co nezkazí žádnou srandu. Motto: Be OBELIX!

xdvorak3@is.savs.cz


  • den ali

    30K je velmi přijatelná částka to musel být lowcost trip :-) o Work and Travel v USA píšu blog: http://www.chcidousa.com