Stále okolo sebe slýchám „chtěl bych dělat praxi v zahraničí, ale nemohu nic sehnat„. Proto jsem se rozhodla napsat zde krátký návod, jak se lze dostat do „krále koncernu“ k němuž náleží i boleslavská Škoda.interns-wanted

Kdy a kde?

Všichni se vždycky snažíme zajistit něco několik měsíců předem, věděli jste ale, že většina oddělení to má právě naopak? Zatímco píši tento článek, nabízí oficiální kandidátská burza VW cca 220 praktikantských místab sofort“ – čili nástup ihned. Máte strach, že neumíte německy? Někde Vám bude stačit angličtina, někde základy němčiny, někde bude potřeba němčina velice pokročilá. Důležité je však to, že Vaše komunikační a jazykové znalosti si oddělení ověří při pohovoru, ať již přes Skype nebo osobní. Volkswagen ale určitě není jedinou firmou, jež praktikantská místa nabízí.

Jak se ucházet o praxi ve VW?

Všechny přihlášky se vyplňují online. Systém se Vás přesně na vše dotáže, takže nemusíte přemýšlet, zda-li jste na něco nezapomněli. Důležité je uvádět relevantní zkušenosti. V Německu často požadují tzv. „Zeugnisse„, neboli Vaše dosavadní studijní/pracovní výsledky. Znamená to tedy přepis Vašich dosavadních výsledků na vysoké škole, či maturitní vysvědčení. Pokud máte jakýkoliv posudek z předchozí praxe, či doporučení z brigády, aj. – určitě neváhejte jej k přihlásce přidat.

Měla by být moje žádost perfektní?

Je sice pravdou, že němci mají sklony k perfekcionismu, ale za žádnou cenu ve své žádosti neuvádějte nic, co by nebyla pravda, jen proto, aby vypadala perfektně. Pokud píšete žádost německy a uvádíte, že Vaše úroveň je A2, neočekává se od Vás, že bude bez chyb – naopak, pokud Vaše žádost bude napsána na vysoké úrovni, mohli by ji od Vás následně očekávat i při pohovoru. To samé platí i o angličtině. Pozor jen na to, aby následně Vaše žádost neměla z hlediska lingvistického nižší úroveň, než uvádíte, že máte. Vyhnete se tak zbytečnému zklamání ať již na jedné straně, či na druhé.

Máte více otázek?

Pokud Vás možnost praxe ve VW zaujala a máte nějaké další otázky, neváhejte mne kontaktovat!

 

Terezka Procházková

Terezka Procházková

Jsem hyperaktivní človíček, posedlá cizími jazyky a sportem. Nebráním se žádné nové výzvě. Ráda cestuji po světě a daří se mi to zatím celkem často. S tím je spojeno i poznávání cizokrajných pokrmů. Zajímá mne problematika multikulturního světa a společnosti. Mám ráda auta, a to stará i nová. Mým mottem je: "Risk je zisk." Jednoduše mi stojí za to riskovat a mít nové a nové zážitky.

terezaproch@gmail.com