Možnost pracovní stáže u zahraniční firmy byla pro mě jedním z rozhodujících faktorů při výběru navazujícího magisterského programu. Proto jsem se o možnost výjezdu začal zajímat prakticky ihned po nástupu na ŠAVŠ. Již od dětství jsem si říkal, že bych rád pracoval pro nějakou opravdu prestižní automobilovou firmu. To, že se mi tento sen splní v tak mladém věku, a že tou automobilovou firmou bude Bentley Motors Ltd., by mě ale nikdy nenapadlo. Navíc ve Velké Británii jsem měl již několikrát možnost v průběhu prázdnin pracovat, a velmi rád se tam vracím. V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že jsem přijat na stáž, jsem měl celkem pochopitelně obrovskou radost, i když do jejího začátku ještě zbýval téměř rok. Moje očekávání také velmi přiživily zkušenosti studentů, kteří tuto stáž již absolvovali.

Do Velké Británie jsem dorazil asi 14 dní před nástupním dnem, abych měl dostatek času aklimatizovat se na nové prostředí, a také navštívit přátele na jihu Anglie. Díky tomu nebyl přechod do jiné kultury tak dramatickou změnou. Nástup do práce také velmi usnadnila přirozená britská vstřícnost. Obecně lze říci, že Britové jsou velmi přátelští, ochotní pomoci, a i v zaměstnání se mi dostalo milého přijetí. Přesto pro mě byly první tři týdny relativně obtížné. Zpočátku jsem neměl zajištěn přístup do hlavní databáze, i když se o mém nástupu vědělo s téměř ročním předstihem. Po třech týdnech, kdy už jsem byl nedočkavý na nějakou smysluplnou práci, neboť tento čas tvořil značnou část mé čtyřměsíční praxe, jsem se dozvěděl, že žádost, která měla být zaslána do Wolfsburgu, ještě neopustila brány Bentley Motors. Zato se ale již stihla ztratit. Podobné to bylo s potvrzením adresy (podotýkám britské), na které jsem čekal asi 14 dní, neboť správně vytisknout adresu se podařilo až na třetí pokus. Bentley Motors bezpochyby patří v automobilovém průmyslu k naprosté špičce, a tyto nedostatky, které nebyly ani zdaleka ojedinělé, byly pro mě dosti obtížně pochopitelné. Podobně tradiční přístup, který je uskutečňován při výrobě automobilů, se do značné míry vyskytuje i v administrativě. Velké množství práce se provádí v MS Excel, i přesto, že by pro nejednu činnost bylo dle mého názoru možné využívat vhodnější nástroje, které by také práci dramaticky zjednodušily a zefektivnily. Pracovní tempo je velmi poklidné a mohu říci, že za celou dobu práce v Bentley Motors jsem nezažil jedinou stresovou situaci, což by většina lidí jistě ocenila. Ani já rozhodně nepatřím mezi jedince, kteří zvládají i ty nejtěžší úkoly hravě a bezchybně, přesto preferuji práci spíše obtížnější, při které je možné naučit se něco opravdu nového, a to i za cenu případného stresu, nebo dokonce neúspěchu.

Spolu s dalšími stážisty, kterých bylo na čtyři desítky, existovalo opravdu hodně možností, jak trávit volný čas. Prakticky každý víkend se pořádal jeden i více výletů do blízkého, případně vzdálenějšího okolí. Díky tomu jsem měl možnost navštívit téměř všechna známá místa od Southamptonu na samém jihu, až po Inverness v severním Skotsku. Namátkou uvedu výstup na Snowdon, nejvyšší horu Walesu, zápas Manchesteru United na stadionu  Old Trafford, nebo návštěvu věhlasné Bodleian Library v Oxfordu. Bezkonkurenčně nejlepším zážitkem ale byla dovolená ve Skotsku, kdy jsem strávil několik dní v Edinburghu, a poté na nezapomenutelném „road tripu“ po světoznámých skotských destileriích, horách, hradech a dalších zajímavostech, kterých je Skotsko plné.

I přes všechny tyto fantastické zkušenosti, které jsem měl možnost v průběhu čtyř měsíců prožít, vrhá na celkový dojem ze stáže tmavý stín právě pracovní zkušenost, která byla hlavním důvodem mé cesty. Stáž v Bentley Motors bych doporučil hlavně těm, kteří ještě nikdy neměli možnost trávit delší časový úsek v zahraničí, nebo touží navštívit Velkou Británii, a to i za cenu relativně rutinní práce, byť ve světoznámé firmě.

1624480_726378577395879_166185948_n 10000121_726371124063291_1259384880_n DSC_0105 DSC_0138 DSC_0147 +++

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz