Honza Vrabec se řadí mezi další úspěšné Double Degree studenty a dělí se s námi o zajímavé dojmy z Rakouska.

Další úspěšný Double Degree student

DSC_0411Myšlenka vyjet na zahraniční studijní pobyt nebo praxi mě lákala delší dobu stále více a tak bylo jen otázkou času, kdy se tato myšlenka stane skutečností.  Svůj studijní pobyt jsem tedy strávil v zimním semestru 2013/14 v rakouském Steyru na partnerské univerzitě University of Applied Sciences Upper Austria v rámci programu Double Degree. Od tohoto pobytu jsem očekával především získání nových zkušeností a zlepšení se v německém a anglickém jazyce. Po vyřízení všech potřebných formalit a dokumentů jsem se tedy v září 2013 vydal na pětiměsíční studijní pobyt do nedalekého Steyru. Ihned po příjezdu si Steyr, jehož chloubou je především historická část Stadtplatz a řeka Steyr protékající v těsné blízkosti univerzity, získal moji přízeň.

HallstattUbytování jsem měl zajištěné na místní studentské ubytovně Kolpingheim, která poskytuje studentům velmi dobré zázemí a navíc vzdálenost od univerzity je jen 5 minut pěšky.  Ubytování je potřeba si zařídit ideálně 3-4 měsíce před odjezdem. V úvodu studijního pobytu bylo potřeba vyřídit několik formalit na místních úřadech, což se nakonec protáhlo nečekaně na několik dní. V případě jakýchkoliv problémů byli velmi nápomocni místní studenti. Aklimatizace na místní prostředí proběhla velmi rychle a to i díky velmi dobře propracovanému „Buddy systému“. Celkově ve Steyru studovalo dalších cca 60 Erasmus studentů ze všech částí světa. Místní studenti spolu s univerzitou připravovali pro „Erasmus studenty“ neustále pestrý program jako např. bowling, výlety po Rakousku (Hallstatt, Národní park Kalkalpen), navštívení sportovních událostí jako například návštěva jednoho z největších lyžařských závodů v Rakousku Night race in Schladming. Doporučuji především navštívit úchvatné městečko Hallstatt a v případě potřeby relaxace se nachází v blízkosti Steyru termální lázně v Bad Hall (20 km od Steyru).

International_FairCo se týče stravování, využíval jsem převážně místní Menzu. Cena obědů byla 5 Eur (systém „all you can eat“) a s kvalitou jídla jsem byl velmi spokojen. Dobrou zkušenost mám také s místními čínskými restauracemi. Je zde mnoho obchodních řetězců jako Lidl, Interspar nebo Hoffer. Bohužel většina obchodů je poměrně daleko od Kolpingheim ubytovny. Na druhou stranu se v blízkosti ubytovny nachází řeznictví a pekárna, což dostatečně kompenzuje zmíněnou nevýhodu v podobě delší vzdálenosti obchodních řetězců od ubytovny.

Vzhledem ke stanovenému studijnímu programu jsem absolutní většinu předmětů studoval s rakouskými studenty v programu GSM (Global Sales and Marketing). Výuka probíhala v anglickém jazyce. Integrace do skupiny místních studentů trvala o poznání déle než integrace ve skupině Erasmus studentů, tedy přesně tak, jak nám to bylo již předem avizováno na úvodním setkání pro Erasmus studenty. Postupem času jsme se zaintegrovali mezi rakouské studenty a zažili spolu veselé i těžké chvíle nejenom při zpracování týmových případových studií. S mnoha studenty jsem neustále v kontaktu.

GmundenJednotlivé předměty místního studijního programu GSM byly úzce zaměřeny na oblast Sales and Marketing. Musím říci, že skutečně každý předmět byl pro mě velmi přínosný v podobě získání zcela nových znalostí či aktuálních přístupů a získání přehledu jak jsou tyto přístupy aplikovány v konkrétních společnostech nejenom v Rakousku. Forma výuky v Rakousku je poněkud odlišná, a tak chvíli trvalo adaptovat se na jiný styl výuky. Zcela běžná byla aktivní participace všech studentů během přednášky, tudíž intenzivní diskuze s přednášejícím na danou problematiku je zde považována za samozřejmost. Vlastní názor či myšlenky a následné obhájení si svého názoru je zde oceňováno. Dosavadní zkušenosti a znalosti jsme měli také možnost aplikovat v praxi v rámci tzv. Company Projectu, kdy jsme měli možnost pracovat celý semestr na reálném projektu zadaným místní společností. Rád bych také uvedl na české poměry poněkud neobvyklý způsob zkoušek v podobě tzv. Take Home Exams. V podstatě student obdrží prostřednictvím e-mailu zadání zkoušky (většinou případová studie) a má celý den na vypracování řešení této případové studie. Důraz byl především na aplikovatelnost navrženého řešení v praxi.

International_fair_1S Erasmus studenty jsem měl možnost studovat 2 klasické „Erasmus předměty“.  Samotné „Erasmus předměty“ byli o poznání snadnější (zejména méně časově náročné) v porovnání s GSM předměty, jenž byly součástí Double Degree programu. Velké překvapení a do jisté míry poněkud zavádějící bylo pro mě využívání rovnou 3 informačních systémů, jenž každý plnil svoji danou úlohu (jeden systém sloužil jako dokumentový server, druhý systém sloužil jako osobní rozvrh a třetí zmiňovaný sloužil jako mail). Lze tedy říci, že jsem občas velmi rád vzpomínal na starý známý AIS. Celkově semestr ve Steyru uběhl jako voda a sotva jsem si ve Steyru vybalil věci z kufru, už jsem je zase balil a cestoval zpět domů. Pokud tedy stále váháte, zda jet či nejet studovat do zahraničí, rozhodně doporučuji neváhat a vycestovat do zahraničí třeba právě do Steyru.

Závěrem bych chtěl touto cestou poděkovat ŠKODA AUTO Vysoké škole za možnost absolvovat Double Degree program na partnerské univerzitě University of Applied Sciences Upper Austria v Rakousku.

Jan Vrabec

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz