exkurze magna 1Na pozvání vedoucí personálního oddělení a studentů 3. ročníku bakalářského studia ŠKODA AUTO Vysoké školy, kteří jsou v tomto semestru ve společnosti Magna Bohemia na 5 měsíční povinné praxi, proběhla dne 24. 11. 2014 exkurze 4 našich studentů v závodě Libáň u Jičína. Tato společnost se v letošním roce stala partnerem naší školy v rámci působení praktikantů v oblasti automobilového průmyslu, jakožto jednoho z hlavních dodavatelů interiérových dílů do ŠKODA AUTO a dalších značek z koncernu VW.

Po příjezdu byli studenti mile přivítáni vedoucí personálního oddělení Ing. Šárkou Maškovou a praktikanty – Davidem Brancuzským z oddělení kvality a Dominikem Chamrádem z oddělení logistiky.

Na úvod byla pro studenty připravena prezentace o společnosti Magna z hlediska celosvětového působení se sídlem v Kanadě, dále bylo představeno produktové portfólio v závodě Libáň, Liberec a Nymburk. Poté probíhala krátká beseda s vedoucí personálního oddělení a se studenty o možném působení v Magně. Jelikož se jedná o mezinárodní společnost s 312 výrobními závody, 83 vývojovými centry v celkem 29 zemích světa a s více než 130 000 zaměstnanci, je zde velká perspektiva v budoucím uplatnění.

Po krátkém uvedení byla zahájena prohlídka celého závodu – nejprve se studenti seznámili s logistikou – příjmem zboží (granulát – jakožto jeden z hlavních vstupních materiálů, PVC prášek pro výrobu umělé kůže a také nakupované díly z České republiky i ze zahraničí v poměru 50:50).

Po zhlédnutí skladovacích prostor a vstupních materiálů exkurze pokračovala samotnou výrobou – nejprve byla studentům představena firmou patentovaná metoda SLUSH (výroba umělé kůže). Jedná se o velice složitý výrobní proces, díky kterému jsme schopni vyrobit přesně tvarovanou kůži na přístrojovou desku. Tyto umělé kůže se vyrábí pro novou generaci vozů ŠKODA OCTAVIA, YETI a AUDI A5. Nyní se připravujeme na nový projekt z koncernu VW, a to SUV od ŠKODY, AUDI a SEATU.

exkurze magna 2Prohlídka pokračovala do výrobních prostor tzv. vstřikovny plastů. Touto metodou, kdy na začátku je pouhý granulát (používáme zhruba 10 druhů granulátu – ABS, PP, PE…), se vyrábí například vrchní díl přístrojové desky na nejnovější ŠKODU FABIA, dále pak dveřní výplně a jejich jednotlivé komponenty na ŠKODU SUPERB, loketní opěra na MINI COUNTRYMAN, loketní opěra pro SUZUKI S-CROSS, dveřní rámy na AUDI A1 a nově také zadní obložení pro AUDI TT3 CABRIO. Na každý produkt je vyrobena speciální kovová forma, která se při změně výroby mění do jednotlivých strojů. Na každém vstřikolisu, kterých máme celkem 31, se denně vystřídá několik typů výrobků. Pro zajímavost – stroj, který vyrábí horní díl přístrojové desky na nový vůz ŠKODA FABIA, zabírá plochu 119m²! Některé z těchto dílů jsou dále na přání zákazníka potaženy koženkou. Tato výrobní metoda se nazývá kašírování a jedná se o velice složitý a nákladný proces.

Na závěr naší exkurze byly studentům ukázány haly montáží, kde se kompletuje loketní opěra na MINI COUNTRYMAN a palubní deska na ŠKODU FABIA. Hotové výrobky jsou následně zabaleny a odeslány našim zákazníkům.

A co na návštěvu říkají naši studenti?

Jiří Hanečka

,,Velice děkuji. Za poslední rok jsem v rámci studia navštívil více provozů, ale Magna Libáň pro mě byla největší překvapení. Perfektní přivítání, usměvavý kolektiv pracovníků a celková připravenost na nás, jako na obyčejné studenty, byla nevídaná. Každý, kdo nás měl na starosti, se pečlivě připravil, a tak ani v jedné části exkurze nebylo hluché místo. Na začátku nám představili historii, základní fakta a hlavní myšlenky společnosti. Poté proběhla již zmíněná a velmi důkladná prohlídka provozu. Předvedli nám výrobu a montáž palubních desek, výplní dveří, loketních opěrek a mnoho dalších dílů. Logistické oddělení a sklady materiálů byly jen třešničkou na dortu. Závěrem bych chtěl poděkovat především paní Maškové a jejímu týmu, a také našim kolegům a spolužákům za profesionální výklad.“

Adéla Kramolišová

exkurze magna 3,,Exkurze ve firmě Magna byla velmi zajímavá. Na začátku jsme získali veškeré informace ohledně společnosti (od údajů o tom, co firma vyrábí, až po zaměstnanecké benefity). Poté jsme se podívali do provozu, kde jsme jako první mohli vidět logistiku s veškerými vstupními materiály. Následovala rozsáhlá exkurze výrobou firmy. Bylo velmi zajímavé vidět, jak se z granulátu vyrábějí palubní desky, anebo například loketní opěrky. Všechny tyto výrobky jsme měli možnost vidět z blízka. Samotná exkurze trvala kolem 3 hodin, které byly naplněny detailními popisy všech procesů. Za celou exkurzi bych chtěla poděkovat jak vedení firmy Magna, tak i svým spolužákům, kteří odvedli skvělou práci.“

 

David Brancuzský a Dominik Chamrád

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz