V minulém článku jsme se zaměřila na dámy. Nyní se budu věnovat, jak se na promoci oblékne muž. Může se mylně zdát, že pánové obléknou „pouze“ oblek. Nicméně existuje nespočet pravidel, o kterých je zapotřebí vědět a je nutné tato pravidla dodržovat.

Základním oblečením do společnosti je oblek. Skládá se z kalhot, saka a vesty, i když tento prvek pozvolna z pánského šatníku mizí, může stereotypní pánský oblek oživit.

Detail - rukávy, kravata, kapesníček

Za klasické barvy obleku považujeme barvu černou, všechny odstíny šedé a tmavomodrou. Na denní nošení je vhodný šedý oblek v jakémkoli odstínu. Šedý, hnědý či béžový oblek na promoci nepatří. Nápadnější vzory či zřetelné proužky nosíme přes den. Večerní oblek má vzorek nenápadný, spíš tušený, pokud vůbec zvolíme oblek se vzorkem. Oblek může být jednořadový nebo dvouřadový. Mezi nimi není společenský rozdíl.

Sako u dvouřadového obleku rozepínáme, jen když si usedneme, jinak musí být vždy zapnuté. U jednořadového máme větší volnost. Má-li jednořadové sako tři knoflíky, zapínáme první dva odshora a třetí knoflík necháváme rozepnutý. Máme-li vestu, můžeme mít sako rozepnuté častěji než u saka bez vesty.

Kalhoty by neměly být ani příliš dlouhé ani nadmíru krátké. Jejich správná délka by měla končit dva prsty nad zemí.

Společenská košile nepatří mezi svrchní oblečení, sako si proto muž ve společnosti nesundává. K obleku nosíme vždy košili s dlouhým rukávem, podle nepsaného pravidla musí z rukávu saka, ať stojíme nebo sedíme, vyčnívat centimetr manžety košile. Rukáv by měl být tak dlouhý, aby manžeta zakrývala celé zápěstí a končila u kořene palce. Klasická společenská košile je bílá, na méně slavnostní příležitosti si můžeme obléct košili bleděmodrou nebo krémovou.

Detail - vesta, kravata, kapesníček

Do úzkého límečku (kentský límeček) vážeme podlouhlý, jednoduchý kravatový uzel, široký masivní uzel by se do úzkého límečku nevešel. Do široce rozevřeného límečku (žraločí límeček) naopak vážeme objemný trojúhelníkový uzel, který vyplňuje prostor límečku. Kravatu si vážeme pokaždé znovu. Stálý uzel je časem znát a působí omšele. Volný konec kravaty zasunujeme na záložku na zadní straně širšího konce. Kravata by měla zakrývat sponu opasku. Mezi jeden z velkých prohřešků proti etiketě patří povolená kravata a rozepnutý knoflíček u krku. Kravata je jako jeden z mála prvků pánského oblečení výrazem vkusu a osobnosti majitele. U jednobarevné košile si nemusíme se vzorkem kravaty dělat starosti. Barvu volíme s citem. Vyhýbáme se infantilním motivům.Oblek

K obleku volíme vždy šněrovací boty. Ponožky musí ladit s botami. Důležitá je správná délka ponožek. Ponožka je natolik dlouhá, aby při chůzi ani sedu neodkrývala chlupaté lýtko. K tmavému obleku volíme boty tmavé, vyloučíme mokasíny či semišovou obuv. K šedému obleku tvoří černé boty příliš velký kontrast, lépe je tedy obléknout boty hnědé.

I když je promoce denní společenská akce, oblečení volíme nejslavnostnější. Oblečeme tedy černý oblek, bílou košili a černé šněrovací boty.

zdroje: pinterest.com; Ladislav Špaček Nová velká kniha etikety

 

Martina

Martina

25-letá studentka posledního ročníku magisterského studia. Přes týden žijící v Jičíně, o víkendech v Praze. Milující literaturu, fotografování, výstavy, umění, design, módu a malířku Fridu Kahlo. Se závislostí na sportu, dobrém jídle, spánku, červeném víně a černé barvě. Motto: „Největší chyba, kterou můžete v životě udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“ Elbert Hubbard

martina.petrtylova@gmail.com