I v akademickém roce 2014/2015 Vám budeme přinášet zajímavé eseje našich studujících, kteří prožili jeden či dva semestry na studijním nebo praktikantském pobytu u našich partnerských institucí. Jako první představujeme studentku Barboru Kořínkovou a její příběh z Bentley Motors Ltd.

Praxe v Bentley Motors Ltd. – Nezapomenutelný půlrok mého života

Bentley Motors   V období 10. 2. 2014 až 25. 7. 2014 jsem měla příležitost být součástí oddělení nákupu ve společnosti Bentley Motors Ltd. se sídlem v Crewe – malém městě, které se nachází v severozápadní části Velké Británie. Před odjezdem jsme se spolu s dalšími vyjíždějícími praktikantkami rozhodly pro společné bydlení přímo v Crewe. Ubytování jsme měly zajištěné v pěkném řadovém domku v klidné čtvrti, necelých 10 minut pěší chůze od Bentley. Tato vzdálenost byla k nezaplacení, zejména v deštivých ránech J

teamOddělení nákupu v Bentley představuje jedna velká kancelář, tzv. „open space“, kde sídlí všechny týmy nákupu. Moje místo bylo v týmu General Purchase. General Purchase se zabývá zajišťováním různých druhů zboží či služeb. Jedná se o IT systémy, stavební práce, stroje pro výrobní linky atd. Měla jsem štěstí na milé kolegy, kteří mi byli po dobu celého pobytu oporou. Díky jejich ochotě mi všechno vysvětlit a poradit s jakýmkoli problémem, jsem se postupně stala plnohodnotnou součástí jejich týmu.

SnowdonMým hlavním úkolem bylo ohodnocování a schvalování nákupů pro Design & Development v hodnotě pod 20 000 Liber. Díky této zodpovědné činnosti jsem byla denně v kontaktu s kolegy, kteří vytvářeli požadavky na tyto nákupy, a také s dodavateli. V neposlední řadě     se zlepšily moje komunikační schopnosti. Odbourala jsem ostych z denní komunikace v cizím jazyce   a svůj slovník obohatila o technické pojmy. Mojí další starostí bylo zajišťování transportů pro „emergency“ části. Tento úkol obnášel poptání dodavatelů, vyhodnocení a zkonzultování nejlepší nabídky s útvarem logistiky a následně zarezervování transportu. Požadavek na takové transporty musel být zpravidla vyřízen do hodiny po jeho obdržení, naučila jsem se tedy rychle posoudit prioritu úkolů a lépe tak organizovat svou práci. Průběžně jsem byla pověřována úkoly od všech členů mého týmu, ucelila jsem si tak své poznatky nejen v rámci chodu „General Purchase“, ale také v rámci celé společnosti.

fish and chips..Volný čas jsem maximálně využila k cestování. Londýn včetně jeho okolí a Skotsko jsem navštívila již před začátkem mé stáže. Z tohoto důvodu jsem se během stáže zaměřila na poznání dalších nových míst. Navštívila jsem známá města, jakými jsou například Liverpool, Manchester, Birmingham, Nottingham. Chopila jsem se výzvy vystoupat na nejvyšší horu Walesu Snowdon v národním parku Snowdonia. Všechny zážitky završila kulturní tečka v podobě muzikálu Lví Král a jeho nezapomenutelná atmosféra v Liverpool Empire.

rideVelmi si vážím toho, že jsem půl roku mohla pracovat pro tak luxusní společnost, jakou Bentley bezesporu je. Zahraniční stáž mě obohatila nejen v rámci nových pracovních zkušeností a zlepšení angličtiny. Blízce jsem se seznámila s cizí kulturou, jejími zvyky a v neposlední řadě jsem se osamostatnila. Poznala jsem spoustu nových lidí a v řadě z nich našla přátele.

Zahraniční výjezd, konkrétně pracovní zkušenost v Bentley a pobyt ve Velké Británii, můžu všem jen vřele doporučit! Tento půlrok byl nezapomenutelnou součásti mého života, stál za to!

Barbora Kořínková

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz