Tereza Tučková si svoji odborně řízenou praxi v prémiové koncernové značce Porsche Polska užila. Začtěte se do jejího příběhu studenta…

Praxe v Porsche Polska

Když jsem začátkem roku 2013 začala přemýšlet o tom, kde strávím půlroční povinnou praxi, možnost vycestovat do zahraničí byla mou jasnou volbou. V průběhu jara se mi naskytla příležitost vyjet za praxí do Volkwagen Group Polska. V červnu jsem tedy odjela na pár dní do polského města Poznaň, kde společnost sídlí,  z důvodu pohovoru a zajištění nezbytných dokumentů. Po několika dnech jsem se  dozvěděla, že mi vykonání povinné praxe bude umožněno. Byla jsem tedy začleněna do oddělení značky Porsche, konkrétně do týmu prodeje.

Porsche 911 Carrera 4SV září 2013 jsem po zajištění všech dalších potřebných dokumentů vyjela do Poznaně, kde jsem také měla zajištěné ze strany zaměstnavatele bydlení. Byt se nacházel nedaleko sídla VW Group a asi 5 minut jízdy autem od centra města. 9. září jsem tedy poprvé vyšla do nového pracoviště, kde na mě čekalo oddělení převážně mladých lidí, kteří mě mezi sebe ihned začlenili. V oddělení Porsche pracovalo 16 zaměstnanců, kteří byli rozděleni do několika menších týmů, přičemž každý tým měl svého manažera. Byly to týmy prodeje, marketingu, after sales a logistiky. Všichni sdíleli „open space office“, což mělo v případě tohoto oddělení pouze pozitivní ohlasy. Pracovní doba v oddělení byla od 9:00 do 17:00 hodin, ale samozřejmě někdy těchto 8 hodin strávených v kanceláři nebylo dostačujících a bylo potřeba zůstat déle. Nasazení některých kolegů bylo opravdu vysoké a byly dny, kdy se končilo ve velice pozdních hodinách.

Porsche 911 50th Anniversary EditionV začátcích jsem dostávala jednoduché úkoly – základní administrativu, převážně vytváření různých tabulek a prezentací a postupně jsem se v úkonech zdokonalovala a získávala větší důvěru. Byla jsem zodpovědná za veškerou dokumentaci spojenou s prodejem a za objednávky vozů z německého výrobního závodu na základě objednávky od dealera z tzv. Porsche Center, která jsou v Polsku čtyři – Warsawa, Katowice, Sopot a Poznań. Několikrát jsem byla také požádána o převoz automobilu z Porsche Centra Poznań do sídla VW Group Polska například z důvodu tiskové konference nebo o převoz obchodních partnerů na různá místa ve městě. Řízení automobilu takové značky jakou Porsche je pro mě byl nezapomenutelný zážitek.

Poznan - jezero MaltaNa pracovišti probíhala komunikace převážně v angličtině. V ostatním místech ve městě či v okolí mého bydliště jsem zpočátku zkoušela na místní obyvatele angličtinu či takovou polsko-češtino-slovenštino-ruštinu, se kterou jsem občas měla úspěch, ale i přesto, že patří polština do jazyků slovanských, tedy těch, kterým bychom jako Češi měli snadno rozumět, jsem zpočátku měla problém s porozuměním a vyjádřením. S angličtinou tu byla podobná situace jako v ČR – někdo ji bez problému ovládal, jiní mi radši oznámili, že neumí a dále se se mnou nevybavovali a jiní se hned zajímali odkud jsem a že umí pár slovíček česky. Co se češtiny týče – tu zde považují za velmi legrační a vtipný jazyk. Na druhou stranu velice oceňují snahu cizince naučit se polsky a polštinu používat. Nejen proto jsem v průběhu listopadu začala navštěvovat hodiny polského jazyka a poslední měsíce už jsme se s kolegy i přáteli bavili polsky.

Varšava VánoceMísto mého působení město Poznaň je opravdu krásné, plné historie, památek a zajímavých míst. Je zde obrovské sportovní i kulturní vyžití, noční život, který ocení nejen studenti, pro které je Poznaň oblíbeným místem, protože se zde nachází několik nejlepších univerzit v Polsku. Celkově je město plné mladých lidí a určitým způsobem takové mezinárodní – velice často tu na ulici zaslechnete angličtinu, španělštinu, němčinu či italštinu. V průběhu mého pobytu jsem se zúčastnila několika mezinárodních akcí, zajímavých událostí konaných v Poznani a navštívila jsem také hlavní město Polska Varšavu v předvánočním čase.

Poznan - Stary RynekSvou praxi bych hodnotila velice pozitivně a to nejen z důvodu zahraniční zkušenosti, ale také z důvodu možnosti pracovat pod jednou z prémiových značek koncernu Volkswagen, což pro mne byl nezapomenutelný zážitek. Možnosti pracovat pro Porsche si velice cením a budu na tento půlrok strávený pod jménem této značky vzpomínat jen v tom nejlepším. Také velice oceňuji fakt, že jsem si procvičila angličtinu, naučila se základy polštiny, zjistila něco o jiné kultuře a zvycích a posunula se dopředu co se pracovních zkušeností týče. V neposlední řadě jsem poznala mnoho zajímavých lidí nejen z pracovního prostředí, ale také z různých mezinárodních studentských organizací,  kteří můj pobyt zpříjemnili a právě proto se do Poznaně budu vždy ráda vracet.

Tereza Tučková

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz