Photo 1Ráda bych se s Vámi podělila o můj příběh za stáže ve Velké Británii v přední luxusní automobilce Bentley Motors.

Už je to sice nějaký pátek, na stáži jsem pobývala v období leden až srpen 2010. S dalšími  třemi studenty jsme se domluvili na společné cestě, ale ubytováni si ostatní přáli soukromé, což bych všem doporučila, protože je to účinná cesta k vylepšení jazyka.

Bentley se nachází v malebném městečku Crewe, které se sice svou krásou nepyšní, zato lokalita je perfektní. Do Londýna se odtamtud dá dostat vlakem za hodinu a půl;  Manchesteru, Birminghamu a Walesu za 30-45 min. Většina předchozích praktikantů i kolegů nám doporučovala bydlet v Nantwichi, což je malé tudorské městečko, vzdálené jen 3 míle od Crewe. Nantwich bych vřele doporučovala, je to hlavní centrum pro ‚noční život‘. Navíc mezi praktikanty bylo k dostání auto, které jsme dohromady sdíleli.

Photo 3Co se týče samotné praxe, byla jsem v týmu Všeobecného nákupu. Mým každodenním úkolem bylo vyjednávat slevy s dodavateli a zajišťovat plynulý tok objednávek v interním systému Workflow. Pro svou práci jsem hodně využívala systém SAP, kde jsem porovnávala ceny s podobnými objednávkami nebo kontrakty z předchozích let. Postupně jsem žádala kolegy,aby mě zapojili i do jiných projektů a na základě mé iniciativy jsem brzy dostala svou vlastní poptávku. Dostala jsem za úkol koupit ‚tank‘ na čištění karoserií od veškerých usazenin. Byla to velmi drahá poptávka, která vyžadovala velkou přípravu. Musela jsem jednat s interními zákazníky, kteří mi vysvětlili, na co se tank používá a kde má být umístěn. Poté jsem společně s mým manažerem navštívila několik dodavatelů, kteří nám prezentovali své nabídky a vysvětlili princip, na kterém tank funguje. Následně došlo na projednání cen, rozhodnutí pro jednoho dodavatele a na závěr jsem vytvořila prezentaci, kterou jsem prezentovala nejprve kolegům (feeback) a po odsouhlasení i řediteli nákupu.

Photo 4Moji kolegové mě zapojili i do mnoha dalších projektů: Magazine project (kde jsme dohledávali, kolik magazínů se ve firmě odebírá a které jsou přebytečné; a na základě toho jsme změnili objednávku); dále Logistic Tender (poptávka za několik milionů Eur, kde jsem koordinovala veškerou komunikaci s potenciálními dodavateli, účastnila se meetingů u dodavatele a měla možnost prohlédnout si jejich zázemí a služby, které nabízeli); Waste tender (poptávka po dodavateli na likvidaci odpadu – podobně jako v předchozím případě jsem měla možnost účastnit se jednání a prohlédnout si budovy a zařízení dodavatele); a konečně měla jsem i svůj vlastní projekt, který zahrnoval projednání zpětných cen s našimi největšími dodavateli – pro tento úkol jsem provedla analýzu cen z minulých let ze SAPu a sestavila návrh pro každého dodavatele na dodatečnou slevu podle množství peněz, které jsme dodavateli za celý rok zaplatili. Většina dodavatelů nabídku akceptovala. Projekt jsem na závěr odprezentovala řediteli nákupu a měl velký ohlas.

Co se týče podpory kolegů, jsem jednoznačně přesvědčená, že to byl ten nejlepší kolektiv, v jakém jsem doposud pracovala. Můj manažer mě hodně hnal kupředu a pomohl mi částečně prolomit jazykovou bariéru. Kolegové mě podpořili nejen v pracovní oblasti, ale i v osobní (pomohli mi například najít ubytování). I dnes po letech udržuji s bývalými kolegy kontakt a vždy jsou velmi rádi, když se na ně přijdu podívat.

Lake districtVe volném čase jsem cestovala – Londýn, Liverpool, Chester, Birmingham, Wales, York, Lake District a spoustu dalších míst, které určitě stojí za shlédnutí.

Stážě v Bentley si opravdu vážím a vřele bych jí každému doporučila. Není se čeho bát a věřte, že tento zážitek si ponesete celý život – zvednete si sebevědomí a zároveň se osamostatníte. Po stáži jsem se do Bentley vrátila ještě dvakrát jako externí pracovník a nyní jsem nastoupila do programu Graduate Trainee jako interní zaměstnanec. Ale to už je jiná kapitola…

Marcela Abott

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz