První kroky

Patra carnevalO studijním programu Erasmus jsem se dozvěděla už na bakalářském studiu, nejen od spolužáků, ale také od mé vysílající univerzity, která o této možnosti informovala na svých webových stránkách. Dlouho jsem se odhodlávala tohoto programu využít a jet do zahraničí. Podala jsem přihlášku a počkala si na rozhodnutí univerzity, která mi výjezd povolila. Dále bylo nutné poslat přihlášku na vybranou univerzitu a počkat i na její rozhodnutí.

CampusNa své domácí univerzitě jsem nepodstoupila žádný přípravný kurz, jelikož studium na T.E.I. of Athens bylo v anglickém jazyce a já angličtinu studuji už několik let. Samozřejmě je možnost navštěvovat přípravný kurz. Pokud o něj máte zájem, vyplníte tuto informaci do learning agreement. V Aténách je dokonce možnost absolvovat přípravný kurz řečtiny. Přijímající instituce většinou posílá emaily s informacemi ohledně těchto kurzů dopředu. Řecko nepatří mezi nejbližší lokality, proto jsem pro cestu zvolila leteckou dopravu a rovnou jsem si koupila i zpáteční letenku, která vyšla levněji, než kdybych kupovala letenky zvlášť.

Jak sehnat ubytování?

P1030205T.E.I. of Athens bohužel nezajišťuje studentům ubytování, to však neznamená, že nedostanete žádnou pomoc. Nejen v Řecku funguje organizace ESN. ESN je studentská organizace, která pomáhá studentům na Erasmu nejenom s hledáním ubytování, ale také s poznáváním kultury a všech dalších drobností kolem školy. Každý student dostane přiřazeného tzv. buddyho, který mu bude s těmito věcmi pomáhat. Vždycky samozřejmě záleží na člověku, kterého dostanete. Já jsem měla ohromné štěstí, protože moje buddy byla opravdu obětavá, přátelská a pomohla nám opravdu se vším.

DSC05144Hledání ubytování není snadné, máte však několik možností. První z nich je přidat se na facebooku do skupin jako je accommodation group Erasmus nebo Erasmus Athens 2013-2014. Sem napíšete inzerát, že hledáte ubytování a pak už vás budou kontaktovat majitelé sami. Se spolužačkou jsem našla opravdu hezký byt za rozumnou cenu (200€/osoba/měsíc). Další možnost je využít pomoci ESN a podobných organizací. Obdržíte e-mail s odkazem na formulář, do kterého vyplníte lokalitu, kde byste chtěli bydlet, cenové rozpětí a popřípadě i s kým chcete bydlet. Při výběru bytu je velmi důležité brát v potaz lokalitu, kde se vyskytuje, jelikož se v Aténách vyskytuje několik, z bezpečnostních důvodů, nevhodných oblastí.

Škola

schoolT.E.I. of Athens má velmi podobný školní systém jako naše univerzity. Jediným podstatným rozdílem je hodnocení zkoušek a projektů. Známková stupnice má deset stupňů 1-10, s tím, že 10 odpovídá výborné a minimální známka pro splnění je 5. Systém kreditů je stejný jako v ostatních evropských zemích. Na většinu předmětů je nutné vypracovat esej nebo projekt a následně splnit zkoušku. Celé studium je v angličtině, ti odvážnější si mohou zapsat i základy řečtiny.

Stravování

P1040177Možnost stravování v Aténách mě opravdu překvapila, jelikož jsme mohli chodit do školní kantýny, ve které jsme měli snídani, oběd i večeři zdarma sedm dní v týdnu. Je však nutné mít speciální studentskou kartu do jídelny, aby bylo možné tuto službu využívat. Vždy jsme si mohli vybrat ze dvou hlavních jídel, k tomu byl ještě předkrm nebo polévka, salát, ovoce a želé. Opravdu jsme nehladověli. Jedna kantýna je přímo u školy a druhá je umístěná v centru města (Kritis 10). Samozřejmě jsme si nenechali ujít ani typickou řeckou kuchyni, gyros a kebab se dal sehnat na každém rohu většinou tak kolem 2€.

Cestování a hromadná doprava

P1040200Atény nejsou zrovna nejmenší, naštěstí je zde hned několik způsobů cestování: metro, autobusy, tramvaje i trolejbusy. Studentský lístek na 90 min stojí 70 centů a platí na všechny tyto typy dopravy. Já jsem si koupila měsíční kartu, která studenta vyjde na 25€, cestování bylo hned pohodlnější, žádné shánění drobných a štípaní každého lístku.

Lycabetus hillCestování po Řecku je nezapomenutelná záležitost, nejen že z Atén je po ruce spousta krásných ostrovů, ale i na pevnině se dají najít úžasná místa, jako je například Meteora. Na ostrovy se jezdí převážně trajektem, ale určitě si můžete koupit letenku, někdy se dokonce povede sehnat levnější letenka než lístek na trajekt. Nám se podařilo koupit zpáteční letenku na ostrov Rhodos za 37€/osobu. Prakticky všude se uplatňuje studentská sleva, jízdenky jsou tak o polovinu levnější a vstupy do muzeí a dalších historických památek jsou zdarma.

Peníze

Syntagma squarePokud jde o peníze, tak finanční grant pokryje zhruba asi 70% nákladů. Kdyby člověk počítal opravdu každý cent, nehnul se z bytu a jedl jenom v kantýně, tak by grant možná mohl stačit. Ale to by nebyl ten správný Erasmus. Samozřejmě, že pokud chcete cestovat, tak je nutné sáhnout do vlastních úspor. Jelikož se ubytování pohybuje mezi 200-300 € měsíčně a výše grantu je 359€, tak je opravdu nutné přispět něco ze svého.

Kdybych měla zhodnotit svůj pobyt v Aténách jedním slovem, mohla bych použít slova jako úžasný, nezapomenutelný. Nejen, že jsem se setkala se skvělými a přátelskými lidmi z velké části světa, ale také jsem poznala osobitou kulturu. Myslím si, že jsem si vybrala skvělou zemi, město i univerzitu. Je pravda, že v Řecku vše trvá trochu déle než v jiných zemích, ale na to si nebezpečně rychle zvykne asi každý. Zážitky, které jsem během tohoto pobytu získala, mi už nikdo nevezme a za to jsem opravdu ráda. Semestr v Aténách má ode mě jedničku, v řeckém známkování 10 (tu nejlepší).

Lucie Bydžovská

Daniel Suchánek

Daniel Suchánek

Student 4. semestru oboru Globální podnikání a finanční řízení podniku. Bývalý předseda Studentské unie ŠKODA AUTO Vysoké školy. V rámci programu Erasmus strávil podstatnou část svých studijních let v zahraničí; v současné době působí jako školní koordinátor celého programu. Zajímá se o veřejné dění, má rád dobré jídlo, cyklistiku a anglický humor. Najdete ho v kanceláři zahraničního oddělení v místnosti B113 či na Facebooku.

suchanek@is.savs.cz