Flappy bird – hra, která se během několika dní stala celosvětovým hitem.  Ne nadarmo se říká, úspěch hledej v jednoduchosti.

Začněme ale od začátku. Za vytvořením této herní aplikace pro mobilní telefony či tablety  stojí mladý vietnamský vývojář Dong Nguyen. Aplikace byla poprvé veřejnosti k dispozici v polovině roku 2013, ale do obliby mezi uživateli se dostala až počátkem roku následujícího. Každý, kdo měl tu možnost hru hrát zjistil, že se jedná o graficky velmi jednoduchou, dá se říci retro hru. Já osobně si nemůžu pomoci, ale když jsem hru poprvé spustil, řekl jsem si, jestli jsem si nestáhl náhodou starého dobrého Super Maria. K tomuto přirovnání mě donutil výskyt,pro Super Maria typických, zelených „komínů“.

Cílem hry je pokořit co nejvíce překážek – zelených „komínů“. Přesněji řečeno, musíte se postavičkou létajícího či hopsajícího ptáka,  dostat co nejdále, přičemž se musíte vejít do mezery mezi komíny, aniž by jste se jich dotkli. Musím potvrdit, že tato hra dokáže pořádně zacloumat s netrpělivým člověkem jako jsem já. Ne jednou jsem měl chuť s mobilem praštit o zem. Myšlenka, že bych si na nový telefon musel vydělávat opět několik měsíců, mě naštěstí uklidnila a snažil jsem se pokořit můj rekord dvou pokořených překážek. Jelikož je hra značně návyková, po několika hodinovém hraní (samozřejmě ne v kuse) jsem se dostal na, pro mě neuvěřitelné číslo, 49 pokořených překážek.

Na internetu koluje hodně videí, jak „nerváci“ nevydrží neustálé prohrávání a svým mobilem praští o zem, nebo dokonce použijí kladívko. Otázkou zůstává, zda to není účelné a moment opravdové reakce nám tedy uniká.Myslím si, že i právě sdílení videí uživatelů, kteří hráli tuto hru ještě jako „neznámou“, vedlo k tomu, že počet stáhnutí hry během velmi krátké doby narostl až do neuvěřitelných výšin. V některých článcích jsem se dočetl, že počet stáhnutí byl v rozmezí 10 – 50 milionů. Zafungoval tak jeden prvek marketingu. Lidé rádi zkouší to co je „in“ u jejich oblíbených blogerů, youtuberů apod.

Dong Nguyen se stal ze dne na den milionářem. Nevím, jak na tom byl před tím, třeba bych mu křivdil, milionářem už klidně mohl být dříve, ale údajně si na reklamách, které ve hřej občas naskakují, vydělal za den, pro mě neuvěřitelný, jeden milion korun.

Ptáte se, kde si mohu hru oficiálně stáhnout? Už nikde! Před pár týdny se objevila na twitteru autora hry následující informace

I am sorry ‚Flappy Bird‘ users, 22 hours from now, I will take ‚Flappy Bird‘ down. I cannot take this anymore.,

 

Omlouvám se Vám hráči Flappy Bird. Za 22 hodin od tohoto okamžiku stáhnu Flappy Bird. Už to nezvládám….

Původně byla hra volně stažitelná jak na Google Play tak v App Store. Jak ale napsal tak taky učinil. Hru již v těchto „obchodech“ nenalezneme. Hra mu podle jeho slov zničila jeho jednoduchý život. Po stáhnutí hry se na internetu strhla vlna šílenství. Lidé začali nabízet k prodeji mobilní telefony s předinstalovanou aplikací a sumy se vyšplhali na neuvěřitelné částky.

Chcete si hru i přesto zahrát a vyzkoušet svojí trpělivost? Nezoufejte! Kdo hledá, najde. Buď si můžete zkusit oficiálně stáhnout některou z nepovedených napodobenin, nebo zkusit zapátrat a vyhledat si originální apku na internetu. K nalezení určitě je.

Hodně štěstí!

David Libich

David Libich

Absolvent OA – ekonomického lycea v Mladé Boleslavi. V současnosti student 2. ročníku ŠAVŠ. Jinak nadšený dobrodruh, milovník konspiračních teorií, nadčasových knih, in-line bruslení a velký fanoušek ledního hokeje. Životní motto: „Mluví-li vzdělanec, poslouchej; mluví-li přítel, diskutuj; mluví-li blbec, odejdi.“

libichdavid@gmail.com